Maloniai kviečiame prisijungti prie mūsų galerijos puslapio ir socialiniame portale „Facebook“.
PrisijungtiRugsėjo 25-osios vakarą nuvilnijo Šiaulių miesto kultūros centro „Laiptų galerija“ rengiamo projekto „Kultūrinis litvakų peizažas“ paskutinis šių metų renginys. Pristatyta penktoji leidinių serijos „Gyvenimo istorijos“ knyga – „Gyvenimo istorijos: kur susitinka istorija ir dabartis“.
„Šiais metais nueita ilga kelionė. Tačiau šis renginys, kaip paskutinis, yra pats svarbiausias. Tai yra istorijos, kurios virto kūnu. Istorijos, kurios artimos daug kam, ypač litvakams, kūrėjams litvakams, o dėl vieno knygos herojaus itin svarbios ir kiekvienam šiauliečiui. Pats projekto tikslas yra ištraukti iš užmaršties dulkių žmones, kurie buvo ir yra svarbūs ne tik savo tautai, jie labai svarbūs Lietuvai, nes kartu kuria ir mūsų šalies kultūrą“, – tokiais žodžiais renginį atidarė laikinoji „Laiptų galerijos“ direktorė Kristina Alseikė.
Netrukus scenoje pasirodė vienas iš šių metų leidinio herojų – Vadimas Kamrazeris su šeima. Jo žmonai, Valstybinio Šiaulių dramos teatro aktorei Jūratei Budriūnaitei-Kamrazer šįkart simboliškai patikėta skaityti knygoje nugulusių žmonių istorijas.
„Tėvukas auklėjo ne kalbomis, o pavyzdžiu. Mūsų šeimoje žydiškos tradicijos atėjo natūraliai, iš tėvų ir senelių. Buvome maži, bet dar atsimename, kad močiutė Rachilė ir senelis Tevja su mūsų tėčiu kalbėdavosi jidiš kalba. Mums ši kalba nesvetima. Kai buvome apsigyvenę Izraelyje, tėvukas šiek tiek pramoko hebrajiškai. Tėtis niekada nepasakė, kad privalome laikytis visų žydiškų papročių. Davė pasirinkimo laisvę, tačiau matėme, kaip jis pats domisi, mokosi ir tai darėsi svarbu mums“, – cituodama Sanios Kerbelio gyvenimo istoriją jo sūnų žodžiais knygą pristatė Jūratė Budriūnaitė-Kamrazer.
Vėliau trumpai pristatytos ir kitų leidinio herojų gyvenimo istorijos. Šiais metais siekiama susikoncentruoti į litvakus, kuriems artima kūryba, ir bent lengvai prisiliesti prie jų gyvenimo patirčių einant tuo kūrybiniu keliu. Milžinišką darbą renkant informaciją apie knygos herojus atliko Šiaulių miesto kultūros centro „Laiptų galerija“ archyvarė Teresė Hokienė, kuri narstė po kaulelį kiekvienos asmenybės gyvenimo vingius. Kelios istorijos skirtos jau išėjusiems (D. Pomerancas, A. Skliutauskaitė, S. Kerbelis), kitos pasakoja gerai pažįstamų menininkų gyvenimo keliones (R. Karpis, Jacovskių šeima, S. Teitelbaumas ir kt.).
Kiekvieną ištrauką lydėjo Vadimo Kamrazerio bei jo dukros Sofijos atliekamos gražiausios melodijos jidiš kalba, palietusios giliausias klausytojų širdies kerteles. Greta jautrių, neretai ir skausmingų istorijų, šįkart jos įgavo visai kitą skambesį. Būta ir liūdesio, ir džiaugsmo ašarų – dėl tų, kurie puoselėjo ir vis dar puoselėja mūsų kultūrinę ateitį.
Maloniai kviečiame prisijungti prie mūsų galerijos puslapio ir socialiniame portale „Facebook“.
PrisijungtiTeikiame patalpų nuomos paslaugas konferencijoms, produktų pristatymams, iškilmingiems minėjimams ir pan.
Plačiau