Maloniai kviečiame prisijungti prie mūsų galerijos puslapio ir socialiniame portale „Facebook“.
PrisijungtiRugsėjo 20 dieną buvusiame „Baltijos“ komplekse žinomos mūsų šalies dailininkės Zitos Vilutytės ir Šiaulių miesto kultūros centro „Laiptų galerija“ bendra iniciatyva pristatytas daugeliui tautiečių, ko gero, menkai žinomas, tačiau tarptautiniuose vandenyse vis stipriau kelią besiskinantis ANIMA MUNDI ACADEMIA meno žurnalas bei naujausias, 13-asis jo numeris.
Žurnalo sumanytoja bei įkūrėja – žinoma šiaulietė dailininkė Zita Vilutytė, dar prieš 13 metų subūrusi bendraminčius į asociaciją tokiu pačiu pavadinimu – ANIMA MUNDI: „Tiesiog buvo idėja, kad reikia kažką daryti. Prasidėjo nuo žodžio ir įvyko pirmas mūsų festivalis Pakruojo dvare. O po to jau nebuvo kelio eiti atgal, tiesiog reikėjo eiti tik į priekį ir judėti, daryti kitus dalykus. Tai po truputį „Anima Mundi“ asociacija pradėjo jungti menininkus iš įvairių pasaulio šalių, mūsų vis daugėjo. Dabar mes esame „Anima Mundi Academia“ tarptautinė platforma, kuri jungia įvairius dalykus. Mūsų platforma tai nėra vien tik menininkų grupė, joje jungiasi 4 sritys: kultūra, menas, verslas ir dailė“.
Įsibėgėjus asociacijos veiklai, daugėjo įvairiausių renginių, projektų, bendradarbiavimo galimybių. Deja, koją pakišo pandemijos laikotarpis – viskas, regis, sustojo. Visgi iniciatyviai menininkei bei jos bendražygiams tai netapo kliūtimi. Priešingai, imta ieškoti naujų galimybių. Taip gimė naujas projektas – „Anima Mundi Academia“ bei nauja saviraiškos priemonė – švietimas. Tačiau ir to nepakako – nutarta, kad reikia dar ir išskirtinio turinio žurnalo.
„Kaip ir visada, nieko nebuvo – finansavimo nebuvo, niekas mums nieko nedavė, viską reikėjo pasidaryti patiems. Mes pradėjome labai atsargiai, labai po truputį. Pirmieji žmonės, kurie pradėjo rašyti, buvo Jurgis Dieliautas ir aš. Dabar mes jau turime labai stiprią grupę žmonių, kurie bendradarbiauja su mumis ir rašo labai aukšto lygio turinį. Šie žurnalai nėra tie įprasti, kurie guli ant kavos stalelio. Jie bus aktualūs ir po 10 metų. Mūsų tikslas, rašant turinį – kelti būtent tokius klausimus, kurie būtų įdomūs bei aktualūs ir po daugelio metų“, – pirmuosius meno žurnalo žingsnius prisiminė jo įkūrėja.
Kaip pasakoja Zita Vilutytė, kiekvienas žurnalo numeris, išleidžiamas kartą per tris mėnesius, kuriamas su didele meile bei atsidavimu. Kaskart skaitytoją pasitinka tam tikra žinutė, įvadinis žodis, nukreipiantis apie ką bus kalbama šiame numeryje. Vėliau gvildenama visa šūsnis įvairiausių temų – pradedant nuo meno kritikos, kolekcionavimo, meno ir verslo sąsajų, baigiant meno istorija.
Žurnalo kūrybinė grupė taip pat stengiasi paliesti ir pačias jautriausias bei skaudžiausias temas meno pasaulyje. O kokie gi tie skauduliai pasaulyje šiuo metu? „Meno vertinimas turbūt yra vienas svarbiausių ir opiausių dalykų, meno vertinimo kriterijai ir kodėl vienas menas yra vertinamas, o kitas – ne. Ir kaip iki to elitinio meno prieiti, nes yra labai daug pakopų, kurias menininkas turi įveikti. Gali būti labai talentingas žmogus, bet galimai jis neturi tų būdo savybių, kurios leistų prieiti prie pjedestalo. Aš galvoju, kad šiais laikais yra labai daug to meno ir menininkų, labai daug gero meno, labai daug to meno prapuola, nes nėra meno vertinimo, koks turėtų iš tikrųjų būti“, – akcentavo Zita Vilutytė.
Kalbant mūsų šalies mastu, menininkė išskyrė meno kolekcionavimo problematiką: „Norėtųsi, kad Lietuvoje žmonės labiau jaustų ir pasitikėtų savimi. Kiekvienas gali būti kolekcininku. Tu niekada nežinai nusipirkęs vieną paveikslą, kas įvyks ateityje. Galbūt tai bus kažkas tokio, kas pakeis ne tik žmogaus gyvenimą, bet ir kultūrinį kontekstą ateityje. Man atrodo, kiekvienas iš mūsų turime tokią atsakomybę prisiimti. Mes gyvename šiuo laiku, o kas bus po to? Reikia prisidėti prie to, nebijoti turėti tuos gražius dalykus, meno kūrinius savo namuose, turėti jų daug. Paskui jie pradės keisti ne tik jūsų gyvenimus, bet ir jūsų vaikų gyvenimus“, – mintimis dalijosi žinoma dailininkė.
„Anima Mundi žurnalas yra kiek kitoks ir kartais čia yra daug nepopuliarių sprendimų gerąja prasme. Tačiau tie nepopuliarūs sprendimai ir yra išganymas. Dar vienas dalykas, nuolat diskutuojame užsienyje, disertacijos prilygsta Deno Brauno (Dan Brown) romanams. Tai yra tarsi detektyvai, įdomu yra skaityti. Lietuvoje kanceliarinis stilius, blogąja prasme, yra daug ką nužudęs, o meno žurnalus gali išgelbėti gerasis, aukštasis stilius, eseistika, bet ne įkyri, vulgari publicistika. „Anima Mundi“ žurnalas kaip tik eina šia linkme, kad turi būti laisvas kalbėjimas, turi būti argumentuotas kalbėjimas – be arogancijos, be dirbtinių liaupsių, o su labai subtiliomis, jautriomis užuominomis“, – apie žurnalo turinį kalbėjo filosofas Jurgis Dieliautas.
Šiuo metu žurnalo kūrybinę grupę sudaro apie 20 asmenų. Tačiau manoma, kad entuziastų ratas netrukus sparčiai ims plėstis. Prieš 3 mėnesius pradėta nauja programa „Anima Mundi Mercury“, kurios pagrindinis tikslas – pasirūpinti žurnalo sklaida. Vadinamųjų „merkurijų“ jau dabar esama įvairiuose pasaulio kampeliuose, kurie ir skleidžia gerąją žinią apie „Anima Mundi“ egzistenciją bei jo svarbą meno pasaulyje.
„Anima Mundi“ meno žurnalas leidžiamas 500 egzempliorių tiražu anglų kalba visame pasaulyje. Nuo pastarojo numerio išleidimo pradžios pasirašyta sutartis su viena organizacija Londone, kuri pasirūpins žurnalo elektronine versija 130 000 tiražu. 13 numeryje spausdinamas ir UNESCO straipsnis, pateikta paraiška dėl tolimesnio bendradarbiavimo su šia organizacija.
Maloniai kviečiame prisijungti prie mūsų galerijos puslapio ir socialiniame portale „Facebook“.
PrisijungtiTeikiame patalpų nuomos paslaugas konferencijoms, produktų pristatymams, iškilmingiems minėjimams ir pan.
Plačiau