„Baltijoje“ – Zitos Vilutytės tapybos paroda liudija gyvenimą

Buvusio „Baltijos“ restorano erdvėse rugsėjo 18 d. atidaryta šiaulietės dailininkės Zitos Vilutytės tapybos paroda ANTAHKARANA. Šis žodis sanskrito kalboje reiškia „vidinė priežastis“.

Menininkė tapybos darbuose tyrinėja santykius tarp ženklo, jo suvokimo, tiesos sampratos ir vidinių emocijų. Susikaupti, nurimti, paslaptingą, įvairiausių patirčių persmelktą pasaulį pajusti ir atrasti savo vidines vibracijas parodos atidarymo metu padėjo Holistinės muzikos grupė (Gediminas Dobkevičius, Brigita Volungevičiūtė-Šimkuvienė, Zita Vilutytė). Spalvų, linijų, muzikos, balso svaigi melodija ištirpdė erdvines ribas, apnuogino sielas.

Pasak Z. Vilutytės, paveikslą „Antahkarana“, kurio vardu pavadinta paroda, ji nutapė labai ypatingam jautriam projektui, kuris vyko „Astro Cherryart“ galerijoje (JAV). Grupė menininkų iš įvairių šalių kūrė darbus, kurie leistų išgyventi gijimo jausmus žmonėms, patyrusiems sunkias emocines, dvasines ir fizines traumas. Šie žmonės rinkosi kūrinius, kurie padeda jiems išsipasakoti savo emocijas, keistis. Nepaprasta buvo išgirsti, kai dalyvis, buvęs ant išėjimo Anapus ribos, pasakė: „Aš renkuosi gyvenimą. Aš renkuosi liudyti gyvenimą.“ Kiekvienas parodos darbas turįs savo istoriją – kai kurie sukurti tarptautiniuose socialiniuose projektuose, kiti paveikti asmeninių išgyvenimų. „Būsiu labai laiminga, jei juose atpažinsite dalelę savęs, o atpažinę – duosite jai vietos savo širdyje, leisite jai būti išgyventai“, – sakė Zita Vilutytė.

Parodą pristatęs dailininkas Kornelijus Užuotas atkreipė dėmesį, kad Zitos kūryboje stipri figūros, simbolio, grafikos, tapybos ir muzikos jungtis, fizinis ir emocinis daugiasluoksniškumas. Ričardas Jakutis pabrėžė, kad paveikslai yra labai moteriški, žiūrovą ne patraukia, o įtraukia, lyg vibruojantis sūkurys į sunkiai nusakomą vizualinį ir emocinį epicentrą.

Zitos Vilutytės kūryba netelpa į jokius rėmus: holistinė muzika, judesio teatras, grafika, tapyba… Tai mąstytoja, jungianti pasaulio detales į visumą, ieškanti pusiausvyros, šviesos, pajautimo gelmės. Eksponuojamuose paveiksluose ypač ryškus judėjimo motyvas, spalvų, linijų, vidinių emocijų vibracija. Įspūdį stiprina apleisto pastato aplinka. Trupantis tinkas, laiko paženklintos sienos veikia kaip žiauraus, abejingo, net grėsmingo pasaulio metafora, dar labiau sustiprina paveikslo dramatizmą, lyg stabdo gyvybinės energijos pliūpsnį ir tuo pačiu skatina kilti, veržtis… Sakralaus mėlynumo variacijos kontrastuoja su karščiu tvoskiančia raudona spalva, skatina išgyventi akimirką, ieškant savo tiesos, savojo kelio.

Zitos Vilutytės kūriniai eksponuojami personalinėse ir grupinėse parodose tiek mūsų šalyje, tiek ir užsienyje: Nyderlanduose, Italijoje, Ispanijoje, Graikijoje, Danijoje, Šiaurės Makedonijoje, Gruzijoje, Maltoje, Serbijoje, Vengrijoje, Jungtinėje Karalystėje, Indijoje, Venesueloje, Pakistane, Jungtiniuose Arabų Emyratuose, Šveicarijoje, Vokietijoje ir JAV.

Menininkės darbai laimi tarptautinius apdovanojimus jau nuo 2007 m. Pernai Los Andžele ART Show galerijos surengtame konkurse, kur varžėsi per 6 tūkstančius menininkų iš viso pasaulio, Zitos darbas Abstrakcijos kategorijoje laimėjo Talento apdovanojimą bei piniginę premiją. Po to kitoje Los Andželo galerijoje panašaus lygio portreto konkurse Zita buvo nominuota ir pateko į finalinį šimtuką. Dailininkė pasirašė kontraktą ir jos darbai jau du kartus reprezentuoti Niujorko meno mugėje ( New York Art Fair). Pasirašytas kontraktas su Šveicarijos galerija ir jos darbai tris kartus dalyvavo Art-Basel ir Art-Basel- Miami mugėse. Šiais metais po Art-Basel mugės menininkės darbai dalyvavo Venecijos bianalėje, netrukus po to Zitos grafika iškeliavo į Juodkalniją. Rugsėjį atidaryta grupinė tarptautinė paroda Romoje, šiuo metu 40 menininkės darbų jau keliauja į personalinę parodą JAV, kiek vėliau laukia grupinė paroda Paryžiuje. Z. Vilutytės teigimu, jos darbai keliauja po pasaulį greičiau ir dažniau, nei ji pati. Džiugina ir tai, kad jos kūryba ir interviu publikuojami meno knygose ir žurnaluose.

Zita Vilutytė vadovauja tarptautinei meno, kultūros, mokslo, verslo ir inovacijų platformai ANIMA MUNDI ACADEMIA, su kolegomis rengia tarptautinius projektus ir leidžia meno žurnalą. Žurnale bendradarbiauja OBDK – tarptautinė meno demokratizavimo ir meno vertinimo platforma Berlyne, ACN – Londone įsikūręs pasaulinis kultūros ir meno kūrėjų tinklas. 13 numeryje, naujausiame, spausdinamas UNESCO straipsnis.

Zita Vilutytė

© Gintarė Daknytė

G. Dobkevičius, B.Volungevičiūtė, Z. Vilutytė

© Gintarė Daknytė

© Gintarė Daknytė
© Gintarė Daknytė

„Facebook“

Maloniai kviečiame prisijungti prie mūsų galerijos puslapio ir socialiniame portale „Facebook“.

Prisijungti

Patalpos

Teikiame patalpų nuomos paslaugas konferencijoms, produktų pristatymams, iškilmingiems minėjimams ir pan.

Plačiau