Dokumentinėje juostoje – nelengvas Antano Krištopaičio gyvenimo kelias

Gegužės 23 d. „Laiptų galerijos“ lankytojai pakviesti į dokumentinės juostos „Filme – Antanas Krištopaitis“ (kūr. Redas Jablonskis) premjerą. Joje atskleista žymaus Lietuvos dailininko, kolekcininko, kraštotyrininko, visuomenės veikėjo Antano Krištopaičio (1921 – 2011) asmenybė bei jo kūrybos ir gyvenimo vingiai.

Neatsitiktinai dokumentinis filmas prasideda pasivaikščiojimu Šiaulių miesto pėsčiųjų bulvaru. Tai – savotiška kelionė Antano Krištopaičio pramintais takais. Lyg magnetas akį traukia puikiai šiauliečiams pažįstami pastatai, kuriuose ne kartą per savo gyvenimą Antanas Krištopaitis spėjo pabuvoti. Akiratyje šmėžuoja ir nedidukai ankšti buteliai, kuriuose kadaise gyveno ir kūrė ne tik žinomas visuomenės veikėjas, bet ir kitos ano meto iškilios asmenybės.

Vėliau seka kone prieš dvi dešimtis įamžintas pokalbis su Antanu Krištopaičiu. Vaizdo įraše dailininkas pasakojimą pradeda nuo šviesių savo vaikystės prisiminimų: rožinių laukų, pirmosios pažinties su menu bei mokymosi Šiaulių berniukų gimnazijoje (dabartinė Juliaus Janonio gimnazija).

Nors Antanui Krištopaičiui nebuvo lengva kalbėti apie kitą savo gyvenimo tarpsnį – įkalinimą Šiaulių kalėjime bei alinančios tremties – jis pažymėjo, kad tai buvo jo gyvenimo dalis, kurios net ir labai norėdamas iš atminties neištrinsi. Kalėjimuose ir lageriuose Urale ir Sibire jis praleido net 17 savo jaunystės metų.

Trečiojoje filmo dalyje Antanas Krištopaitis pasakoja apie grįžimą į Lietuvą, į Šiaulius. Čia atsiskleidžia jo kūrybinis potencialas. „Iš kaulų ir kraujo apsigimęs dailininkas“, – filme nuskamba kito žinomo Šiaulių visuomenės veikėjo, profesoriaus Vytenio Rimkaus žodžiai. Būtent toks Antanas Krištopaitis ir buvo. Per visą savo gyvenimą jis nuliejo daugiau kaip 600 bažnyčių, 200 malūnų, taip pat per 200 retų Lietuvos medžių akvarelių.

Dokumentinio filmo peržiūros dieną taip pat buvo galima pamatyti ir Antano Krištopaičio sukurtų paveikslų parodą iš jo bičiulio, kolekcininko Petro Kaminsko fondų.

© Darius Ančerevičius
© Darius Ančerevičius
© Darius Ančerevičius

„Facebook“

Maloniai kviečiame prisijungti prie mūsų galerijos puslapio ir socialiniame portale „Facebook“.

Prisijungti

Patalpos

Teikiame patalpų nuomos paslaugas konferencijoms, produktų pristatymams, iškilmingiems minėjimams ir pan.

Plačiau