Dviejų genijų meilės istorija – jautrioje muzikos ir žodžio dermėje

Birželio 12-osios vakarą profesionaliosios muzikos bei teatro gerbėjai būrėsi Šiaulių miesto kultūros centre „Laiptų galerija“. Čia nuvilnijo kompozitoriaus Frederiko Šopeno (Frederic Chopin) ir rašytojos Žorž Sand (George Sand) gyvenimo ir kūrybos motyvais paremtas spektaklis-koncertas „Žiema Maljorkoje“, kurį subtiliai interpretavo dvi puikiai publikai pažįstamos atlikėjos – pianistė Eglė Andrejevaitė ir aktorė Birutė Mar.

Spektaklis-koncertas žiūrovus nukėlė į 1838-1839 metų žiemą. Anuomet Ispanijos saloje Maljorkoje drauge gyveno ir kūrė du žinomi, vienas kitą įsimylėję kūrėjai – lenkų kilmės kompozitorius F. Šopenas ir prancūzų rašytoja Ž. Sand, tuomet pagarsėjusi kaip konservatyvias visuomenės normas laužanti menininkė.

Išvykti į visiškai nepažįstamą salą menininkus paskatino F. Šopeno sveikatos problemos – nuo vaikystės jį kamavo kosulio priepuoliai. Iš pradžių jautęsi it patekę į neatrastą rojų Žemėje, netrukus įsimylėjėliai suprato, kad gyvenimas čia – toli gražu ne rožėmis klotas.

Nepaisant buities sunkumų bei banguojančių tarpusavio santykių, kelionė buvo produktyvi – apsigyvenę Valdemosos vienuolyne, menininkai intensyviai dirbo. Šioje saloje F. Šopenas sukūrė garsųjį preliudų fortepijonui ciklą op. 28, o Ž. Sand parašė esė-prisiminimų knygą „Žiema Maljorkoje“.

Spektaklio-koncerto scenarijus sukurtas pagal Ž. Sand tekstus, amžininkų prisiminimus, išlikusius laiškus, liudijančius ypatingas tuometines dviejų kūrėjų patirtis, meilės įtampos ir aistros akimirkas, kontrastuojančias su buities sunkumų patirtimis: tai dviejų menininkų kelionė ne tik į Ispanijos salą, bet ir vidinė kelionė į jausmų ir santykių pasaulį.

Dainuojančio fortepijono magą F. Šopeną, „užkėlusį“ preliudą ant pjedestalo kaip išbaigtą, jautriausius širdies tonus suvirpinančią improvizaciją, prakalbino dvidešimt keturių F. Šopeno preliudų ciklą op. 28 atlikusi pianistė E. Andrejevaitė. Ž. Sand klausytojai išgirdo jos prisiminimų knygos „Žiema Maljorkoje“ fragmentais, kuriuos įgarsino scenarijaus autorė, aktorė ir režisierė B. Mar.

Žiūrovus stebino neįtikėtinas pianistės ir aktorės tandemo talentas bei gebėjimas skrupulingai įsijausti į vaidmenį ir įvairiausias nuotaikas – kartais vedinas romantikos, neretai aistringas, dramatiškas ar net tragiškas. Muzikos ir žodžio programa žavėjo savo plačia jausmų ir išgyvenimų amplitude, sugebėjusia nukelti daugiau kaip 180 metų atgal į praeitį.

© Darius Ančerevičius
© Darius Ančerevičius
© Darius Ančerevičius
© Darius Ančerevičius

„Facebook“

Maloniai kviečiame prisijungti prie mūsų galerijos puslapio ir socialiniame portale „Facebook“.

Prisijungti

Patalpos

Teikiame patalpų nuomos paslaugas konferencijoms, produktų pristatymams, iškilmingiems minėjimams ir pan.

Plačiau