Maloniai kviečiame prisijungti prie mūsų galerijos puslapio ir socialiniame portale „Facebook“.
PrisijungtiŠiaulių miesto kultūros centre „Laiptų galerija“ kovo 22 d. atidarytos dvi tapybos parodos:
Ernesto Žvaigždino „Vizitas iš Mažosios Lietuvos“ ir Remigijaus Venckaus „Laisvė ir atsitiktinumas“. Parodas pristatė Juozas Vosylius, Jurgis Dieliautas, Kornelijus Užuotas ir Ričardas Jakutis.
Tarp realybės ir vizijos
Žymaus Klaipėdos miesto tapytojo Ernesto Žvaigždino kūryba šiek tiek pažįstama šiauliečiams, nes jis keletą metų dalyvauja Kalėdinėje miniatiūrų parodoje. Tačiau asmeninė paroda Šiauliuose surengta pirmą kartą.
„Reta išvysti tiek šiltų spalvų, o dėl ryškios faktūros paveikslus norisi ranka paliesti, – parodos atidaryme sakė Ričardas Jakutis. – Ekspresyvi dailininko tapyba savitai perteikia Klaipėdos krašto dvasią. Kornelijus Užuotas pastebėjo, kad moters motyvas simboliškai pristato Mažąją Lietuvą: Klaipėda, Rusnė, Šilutė – tai vis moteriški pavadinimai. Jį sužavėjo stebėtinai gražus, poetiškas paveikslų koloritas, įtaigi vaizdų ir sielos virpesių improvizacija, kurią savo mintyse gali pratęsti žiūrovas.
Ekspoziciją pristatė Lietuvos dailininkų grupės „Individualistai“ narys, taip pat klaipėdietis, tapytojas Juozas Vosylius: „Ernestas Klaipėdoje labai gerbiamas, žinomas, savito stiliaus dailininkas. Jo darbuose vienodai svarbi tiek spalva, tiek faktūra, o ypač vertinamas paveikslų faktūrinis paviršius. Jis stumdo, grando, trina tirštus, reljefiškai užteptus aliejinių dažų sluoksnius tol, kol išryškina spalvų ir reikšmių kontrastus, mentelės smūgiais užaštrina aktualias detales, o pakraščiuose vaizdas tarsi išplaukia. Žmonių figūros, namai, medžiai, laivai – viskas plazdena, skyla ir vėl susidėlioja, sukurdami nepertraukiamo vyksmo efektą. Realybės beveik nebelieka, mezgasi asociacijos, įspūdžiai. Būties paradoksas aukšta įtampa iš vidaus pulsuoja. Pavadinčiau tai elektra. Motyvai paprasti, o turinys virsta poezija, muzika. Labai stiprus dailininkas.“
Parodos autorius tapytojas Ernestas Žvaigždinas daugžodžiauti nelinkęs: „Dirbtuvė yra bažnyčia, darbai – išpažintis. Esu jau labai išnuogintas, ką bepasakysi. Man kūryba yra įvairovių pasaulis, gėris ir džiaugsmas, kurio negali apibūdinti, į rėmus sudėti. Nėra griežtų pavadinimų, nes mėgstu laisvę. Į fantazijų pasaulius kiekvienas einame savaip.“
Apie autorių
Ernestas Žvaigždinas gimė 1956 m. kovo 13 d. Klaipėdoje, baigė Kristijono Donelaičio vidurinę mokyklą (dabar Vytauto Didžiojo gimnazija) ir Klaipėdos universitetą. Rimtai menu pradėjo domėtis paskatintas dailininko, buvusio piešimo mokytojo Petro Gužo (1933–2013). Parodose dalyvauja nuo 1980 m., Lietuvos dailininkų sąjungos narys. Surengė tapybos parodų Lietuvoje ir užsienyje – Latvijoje, Vokietijoje, Rusijoje, Danijoje, JAV. E. Žvaigždino paveikslų yra įsigiję Australijos, JAV, Europos ir Lietuvos kolekcininkai.
Laisvė patirti atsitiktinumą
Iki šiol Remigijus Venckus buvo žinomas kaip grafikas, medijų menininkas, fotografas, meno kritikas, publicistas. „Laiptų galerijoje“ eksponuotos jo fotografijos, o dabar pristatoma tapyba. Šiauliuose pirmą kartą.
R. Venckus parodos atidaryme atviravo visai neseniai pajutęs, kad tapyba yra maloni meditacijos forma. Žavingiausia esą, kad tapydamas negali grįžti, nėra mygtuko, kurį galėtum paspausti. Ir tada laimi atsitiktinumas. Nepaklusnus teptukas, kintanti ir nevienalytė kompozicija – tai jo kūrybos braižas, suformuotas iš noro eksperimentuoti ir ieškoti savitos meninės kalbos. Pagrindinis vaidmuo atitenka potėpiui ir spalvai, o ne atvaizduojamo objekto formai ar nuspėjamam naratyvui. Pasak autoriaus, nereikėtų į eksponuojamus kūrinius pernelyg rimtai žiūrėti, norėjosi pasaulį paprastą vaizduoti, bet įspūdingai: „Grožis slypi paprastume. Tuos darbus sukūriau linksmas ir besimėgaujantis gyvenimu. Kada esi laisvas, niekas tavęs nevaržo, įvyksta atsitiktinumas, kurį kiekvienas galime patirti.“
Filosofas Jurgis Dieliautas kalbėjo, kad šioje parodoje Remigijus prisistato kaip įvairialypių abstrakcijų kūrėjas, jutiminės logikos tyrinėtojas. Darbuose atsiskleidžia stipri optinė intuicija, stilinga kompozicinė žaismė, detalus ir kruopštus tapybinės faktūros įdirbis. Atsitiktinumas, pasak filosofo, įveda stipraus sulėtinto poveikio regimybę. Reikia atsitraukti, kad atsidurtum spalvos pagavoje. Tapytojas intriguoja autorine spalvografija, meditatyvia raiška. Tapybos darbai be pavadinimų, pačiam žiūrovui dera suteikti daiktų ir reiškinių prasmes.
Apie autorių
Medijų menininkas ir meno kritikas prof. dr. Remigijus Venckus kuria tarpdalykinį meną, kuruoja meno parodas, dėsto bei vizituoja Lietuvos ir užsienio universitetuose, rašo šiuolaikinio meno ir medijų kultūros klausimais. Dažniausiai menininkas kuria išradingai jungdamas eksperimentinę fotografiją ir kompiuterinę grafiką, taip pat taiko akrilinę tapybą ir koliažą. Jo plėtojamos temos – atmintis, laikas, individuali patirtis bei kūno interpretacijos. Akademinio darbo patirtis siekia 20 metų. Surengė 10 autorinių parodų užsienyje, 75 parodas Lietuvoje; yra 49 tarptautinių ir 40 vietinių meno renginių, parodų dalyvis. Jo kūriniai saugomi Lietuvos, Latvijos, Lenkijos ir Vokietijos meno muziejų ir privačiose kolekcijose. Publikavo 423 kritinius esė-straipsnius meno ir kultūros klausimais. Yra 26 tarptautinių ir 13 respublikinių meno renginių, festivalių ir parodų kuratorius.
Abi parodos lankomos iki balandžio 14 d.
Teresė Hokienė
Dariaus Ančerevičiaus nuotr.
1. J. Vosylius, E. Žvaigždinas.
2. Ernesto Žvaigždino tapyba .
3. K. Alseikė, K. Užuotas, J. Dieliautas, R. Venckus.
4. Remigijaus Venckaus tapybos parodos fragmentas.
Maloniai kviečiame prisijungti prie mūsų galerijos puslapio ir socialiniame portale „Facebook“.
PrisijungtiTeikiame patalpų nuomos paslaugas konferencijoms, produktų pristatymams, iškilmingiems minėjimams ir pan.
Plačiau