„Laiptų galerijos“ projekto „Kultūrinis litvakų peizažas“ baigiamajame renginyje – jautrios žydų gelbėtojų istorijos

Prieš daugiau nei 80 metų Europoje prasidėjus masiniam žydų tautos naikinimui, nužudyta daugybė šios tautybės žmonių. Nors pasipriešinti šiam procesui anuomet buvę itin sudėtinga, atsirado Didvyrių, kurie, rizikuodami savosiomis gyvybėmis, gelbėjo žydus. Tai – Pasaulio tautų teisuoliai.

Šiandien gyvų Holokausto liudininkų, kurie nepabūgę gresiančio pavojaus sau ir savo artimiesiems, gelbėjo žydus, likę nedaug. Todėl labai svarbu, kad šie kilnūs asmenys ir jų humanistiniais principais pagrįsti kilnūs darbai neliktų užmaršty. Dėl šios priežasties „Laiptų galerijos“ iniciatyva dienos šviesą išvydo jau ketvirtasis gyvenimo istorijų leidinys – knygelė „Gyvenimo istorijos. Žydų gelbėtojai“. Ji spalio 3 dieną Šiaulių apskrities žydų bendruomenės namuose pristatyta ir plačiajai visuomenei.

Knygelėje „Gyvenimo istorijos. Žydų gelbėtojai“ nugulusias istorijas užrašė Teresė Hokienė – lituanistė, „Laiptų galerijos“ darbuotoja. Prie idėjos leidiniui subrandinimo svariai prisidėjo Šiaulių apskrities žydų bendruomenės pirmininkas Sania Kerbelis, kuris ne tik padėjo surasti gelbėtojų giminaičius, bet kai kuriuos iš jų ir įkalbėjo pasidalinti savo šeimos istorijomis.

Leidinyje nugulė net dvidešimt istorijų, kurias pasakojo anų laikų liudininkai bei jų artimieji. Dalis jų atvyko ir į „Gyvenimo istorijos. Žydų gelbėtojai“ pristatymą, kurio metu pasidalijo patirtais išgyvenimais bei apie širdyje vis dar rusenantį baimės geną – galimybę, kad tragedija gali ir vėl pasikartoti.

Renginio neaplenkė ir Lietuvos Respublikos Seimo narys Stasys Tumėnas. Kalbėdamas apie naujausią knygelę jis sakė: „Nesvarbu, didelė ar maža. Svarbu turinys“. Stasys Tumėnas pažymėjo, jog istorinę atmintį ne tik būtina kurstyti, bet labai svarbu dėti visas pastangas, kad galiausiai išnyktų istoriniai trūkiai.

Įvairiausių emocijų persmelkto vakaro metu knygelės tekstus bei R. Pikelio eiles skaitė Valstybinio Šiaulių dramos teatro aktorė Jūratė Budriūnaitė-Kamrazer. Jautrią atmosferą įprasmino Arijaus Ivaškevičiaus atliekami muzikiniai kūriniai. Susirinkusiesiems „Hebrajišką giesmę“ dovanojo Sofija Kamrazer.

Knygelės „Gyvenimo istorijos. Žydų gelbėtojai“ pristatymu „Laiptų galerija“ užbaigė 2023 metų projekto „Kultūrinis litvakų peizažas“ renginių ciklą.


„Facebook“

Maloniai kviečiame prisijungti prie mūsų galerijos puslapio ir socialiniame portale „Facebook“.

Prisijungti

Patalpos

Teikiame patalpų nuomos paslaugas konferencijoms, produktų pristatymams, iškilmingiems minėjimams ir pan.

Plačiau