Šiauliečiams pristatytas Danutės Kalinauskaitės romanas „Baltieji prieš juoduosius“

Ketvirtadienį Valstybinio Šiaulių dramos teatro balkono salėje vyko literatūrinis vakaras – į Danutės Kalinauskaitės debiutinio romano „Baltieji prieš juoduosius“ pristatymą pakvietė „Laiptų galerija“. Dalyvavo prozos juvelyre tituluojama knygos autorė, Danutė Kalinauskaitė, literatūrologas dr. Nerijus Brazauskas, teatro ir kino aktorius Andrius Bialobžeskis. Danutė Kalinauskaitė iki šiol buvo žinoma kaip apsakymų, esė ir novelių kūrėja (Išėjusi šviesa,1987; Niekada nežinai,2008; Skersvėjų namai, 2015; Debesis ant žolės, 214). Rašytoja yra laimėjusi ne vieną literatūrinį apdovanojimą (Antano Jonyno, Antano Vaičiulaičio, Lietuvos
rašytojų sąjungos premijos), 2017 m. D. Kalinauskaitei suteikta Lietuvos nacionalinė kultūros ir meno premija už mažųjų meninės kalbos formų turiningumą. Šiemet Danutė Kalinauskaitė debiutuoja ilgai lauktu romanu „Baltieji prieš juoduosius“. Knygos anonse rašoma, kad tai faktais paremtas nuotykinis romanas. beveik du šimtmečius aprėpianti šeimos istorija, meistriškai sulipdyta iš daugybės kruopščiai rinktų faktų ir likimų. Tai, galima sakyti, istorinė saga, kupina spalvingų asmenybių, dramatiškiausių Lietuvos istorijos momentų, įtaigus ir šiek tiek ironiškas, kinematografiškas Lietuvos praeities paveikslas.

Vakaro metu atsakydama į literatūrologo Nerijaus Brazausko įžvalgas Danutė Kalinauskaitė atvirai pasakojo, kaip atsirado knygos idėja ir pavadinimas, kurio prasmė su šachmatais susijusi, tačiau yra daug platesnė, apima amžinuosius šviesos ir tamsos, gėrio ir blogio, moralinio pasirinkimo ir lemties klausimus. Esminis dalykas – atminties kova su užmarštimi. Kas atėjo perskaitę knygą, sakė, kad kūrinys taip įtraukė, jog negalėjo atsiplėšti lig ryto, lig paskutinio puslapio. „Jausmas neįtikėtinas: skaitydama jauti žodžio skonį burnoje, laikmečio kvapą, regi spalvingus personažus. Tarsi matau savo vaikystės Kauną, net atrodo kai kuriuos žmones esu sutikusi, nors to būti negali“, – prisipažino vakaro dalyvė Violeta. Prof. Kazimieras Župerka pabrėžė meninės tikrovės įtaigą, personažų spalvingumą. „O jau kalbos turtingumas – beribis. Negali nesižavėti“, – vertino stilistikos žinovas.

Aktoriaus Andriaus Bialobžeskio skaitomuose kūrinio epizoduose skleidėsi kūrinio autentiškumas, dramatizmas, taiklus humoras. Meninė tikrovė apgaubė klausytojus džiugia emocija, skatino mąstyti, diskutuoti. D. Kalinauskaitės „Baltieji prieš juoduosius“: jeigu tai ne šachmatų partija, tai kas? Gyvenimo filosofija? Kokios spalvos joje daugiau ir kodėl? Atsakymų vertėtų ieškoti knygoje.

Daugiau informacijos:
https://www.facebook.com/media/set/?vanity=LaiptuGalerija&set=a.818406319910724


„Facebook“

Maloniai kviečiame prisijungti prie mūsų galerijos puslapio ir socialiniame portale „Facebook“.

Prisijungti

Patalpos

Teikiame patalpų nuomos paslaugas konferencijoms, produktų pristatymams, iškilmingiems minėjimams ir pan.

Plačiau