Žagarės sinagogoje – simbolinis kelias iš žmogaus griovėjo į žmogų kūrėją

Tamsoje švytintys tapytojo Mindaugo Juodžio paveikslai, dieviška Johano Sebastiano Bacho muzika ir gilią prasmę menančios Juditos Vaičiūnaitės eilės – tokia įstabia dailės, poezijos bei muzikos sinteze įprasmintas rugsėjo 18-osios vakaras Žagarės sinagogoje. Tądien čia nuvilnijo vienas iš Šiaulių miesto kultūros centro „Laiptų galerija“ organizuojamo projekto „Kultūrinis litvakų peizažas“ ir trečiojo tarptautinio „Joepho Achrono muzikos festivalio“ renginių – KELIAS.

Simboliška, kad šio vakaro renginys vyksta čia, Žagarės sinagogoje, mūsų Žagarės litvakų namuose. Šiandien muzikos, tapybos ir literatūros sintezėje kviečiu visus nurimti, stabtelti nuolat skubančiame pasaulyje ir tiesiog pasimėgauti nuostabia akimirka“, – prieš pat atlikėjų pasirodymą kalbėjo Žagarės kultūros centro direktorė Aistė Tuminaitė-Orlauskė.

Vienas iš Josepho Achrono muzikos festivalio sumanytojų, violončelininkas Glebas Pyšniakas pažymėjo, kad šio renginio tikslas – sutelkti dėmesį į žmogaus egzistencinius klausimus bei kokią vietą jis užima šiame pasaulyje: „ Mes matome žmogų ir kaip kūrėją, ir kaip griovėją. Šiandien labai norėtume parodyti santykį tarp to, kas čia buvo anuomet Lietuvos žydų maldos namai – ir tarp to, ką matome šiandien – čia yra sporto salė ir tai ne pačios geriausios būklės. Todėl savo pasirodymu kviečiame pasinerti į geresnį pasaulį, kuomet atlikėjai ir patys klausytojai tampa gėrio ir grožio kūrėjais“.

Netrukus po renginio pristatymo Žagarės sinagogą užtvindė tamsa. Šviesos, o tuo pačiu ir vilties, simboliu tapo muzikantų, Džeraldo Bidvos (smuikas), Dalios Dėdinskaitės (altas) ir Glebo Pyšniako (violončelė), atliekama muzika – J. S. Bach „Golbergo variacijos“ (D. Sitkovetsky aranžuotė styginių trio) bei K. Stockhausen „Zodiakas“ (A. Pushkarev aranžuotė styginių trio).

Ypatingą dieviškos muzikos kuriamą aurą sustiprino poetės Indrės Valantinaitės skaitomos eilės iš Juditos Vaičiūnaitės eilėraščių ciklo „Zodiakas“ (pagal M. K. Čiurlionio paveikslus). Įspūdį kūrė ir ties kiekvienos ištraukos pabaiga „nušvitę“ vis kiti Mindaugo Juodžio paveikslai, įprasminantys Kryžiaus kelio stotis.

Nuskambėjus paskutiniam akordui bei „grįžus“ iš tamsos į šviesą, visų susirinkusiųjų širdyse suspindo vilties spindulėlis – galbūt visgi įmanoma ir patiems būti ne griovėjais, o šviesios ateities kūrėjais? Klausytojai už nuostabų pasirodymą bei iškeltus egzistencinius klausimus atlikėjus užliejo aplodismentų jūra.

© Darius Ančerevičius
© Darius Ančerevičius
© Darius Ančerevičius
© Darius Ančerevičius

„Facebook“

Maloniai kviečiame prisijungti prie mūsų galerijos puslapio ir socialiniame portale „Facebook“.

Prisijungti

Patalpos

Teikiame patalpų nuomos paslaugas konferencijoms, produktų pristatymams, iškilmingiems minėjimams ir pan.

Plačiau