„Esu ne tas, kas buvau – esu tas, kas būsiu“

Šių metų birželio 3 d. (penktadienį) 15 valandą „Laiptų galerijos“ (Žemaitės g. 53) mažojoje salėje atidaroma Pravieniškių pataisos namų – atvirosios kolonijos, 2-osios valdybos kūrybos darbų paroda „Esu ne tas, kas buvau – esu tas, kas būsiu“. Įspūdingi paveikslai, peizažai ir abstrakcijos, rankų darbo mediniai drožiniai, puošybos elementai – visa tai nutapyta ir pagaminta talentingų nuteistųjų.

Kaip teigė vienas iš nuteistųjų visuomeninės organizacijos „Tikslas“ lyderių „Šia paroda mes norime parodyti visuomenei, kad mūsų šūkis „Esu ne tas, kas buvau – esu tas, kas būsiu“ nėra vien tuščia deklaracija. Mes norime parodyti, kad suklydęs žmogus taip pat gali kurti grožį, o grožis skatina gėrį. Norime orientuoti nuteistuosius į naują gyvenimą laisvėje. Tačiau tam reikia ne tik mūsų pastangų. Ne paslaptis, kad iš sovietmečio gūdumos išbridusi mūsų kalėjimų sistema vis dar neretai orientuota į žmogaus nubaudimą, pažeminimą. Lygtinio paleidimo sistema veikia neefektyviai. Juk išsivysčiusių šalių praktika rodo, kad lygtinis paleidimas nėra atleidimas nuo bausmės, o tiktai pakeitimas kardomosios priemonės švelnesne. Taip įpareigojant nuteistąjį laisvėje elgtis atsakingiau ir taip mažinant nusikalstamumą visoje šalyje. Mes taip pat jaučiame labai aiškų interesą, įvairių įkalinimo įstaigų, laikyti žmogų kuo ilgiau, taikant drausmines nuobaudas už tikrus ir tariamus prasižengimus. Juk nuo kiekvieno kalinio mokami pinigai įstaigai. Nors akivaizdu, kad laikyti kartą suklydusį žmogų kalėjime kuo ilgiau yra ne asmenybės pataisymas, o žlugdymas ir tai kainuoja daugiau valstybei.“

Nuteistųjų visuomeninės organizacijos „Tikslas“ atstovas taip pat tikino, kad skirtingai nuo dominuojančio stereotipo, jų organizacija dažniausiai skundžiasi ne materialinėmis laikymo sąlygomis, o siekia keisti sistemines ydas. Tačiau kalėjimo sąlygos tikrai yra labai prastos. Higienos normas palaikyti labai sunku, nes, pavyzdžiui, karštas vanduo yra vieną kartą per savaitę.

Parodos organizatorė socialinė pedagogė, valstiečių liaudininkų Šiaulių sąjungos aktyvistė Elona Jasinauskienė sakė, kad šiuo metu vykdo suaugusiųjų švietimo projektą „Locademia“ ir dirba su kaliniais Šiaulių tardymo izoliatoriuje. Artimiausiu metu projektas galbūt prasidės ir Pravieniškėse. Projekto tikslas – burti nuteistuosius į neformalias savišvietos grupes ir gilinti jų žinias įvairiomis socialinėmis ir humanitarinėmis temomis, gerinti jų socialinius įgūdžius, skatinti pozityvų mąstymą. Pirmas pusmetis savanoriško darbo Šiaulių izoliatoriuje parodė, kad dalis nuteistųjų tikrai nori neformalaus švietimo užsiėmimų.

Elona Jasinauskienė pasidžiaugė, kad šių metų gegužės 21 dieną Šiaulių tardymo izoliatoriaus Socialinės reabilitacijos skyrius kartu su ja ūkio aptarnavimo būrio nuteistiesiems surengs Šeimos dienos šventei paminėti renginį, kurio tema „Mano šeima – mano džiaugsmas“ bei Pravieniškių pataisos namų – atvirosios kolonijos 2-osios valdybos nuteistųjų meno kūrinių ir rankdarbių parodos „Esu ne tas, kas buvau – esu tas, kas būsiu“, skirtą Tėvo dienos progai, atidarymą.

Pravieniškių pataisos namų- atvirosios kolonijos, antrosios valdybos nuteistųjų geriausius darbus atrinko šiauliečių komisija. Prizininkus apdovanojo projekto partnerio – „Naisių vasaros“ serialo – DVD diskais.

Paroda kitais metais numatoma demonstruoti ir LR Seimo rūmuose.

Paroda „Esu ne tas, kas buvau – esu tas, kas būsiu“ veiks iki birželio 15 dienos.

Norėdami išdidinti nuotrauką, spustelkite ant jos.

Nuotraukų bei straipsnio autorius.

Organizatoriai,
Tel.: (8 41 ) 50 41 45.


„Facebook“

Maloniai kviečiame prisijungti prie mūsų galerijos puslapio ir socialiniame portale „Facebook“.

Prisijungti

Patalpos

Teikiame patalpų nuomos paslaugas konferencijoms, produktų pristatymams, iškilmingiems minėjimams ir pan.

Plačiau